W wielu rejonach Polski trwa susza lub mamy do czynienia z niedostatkiem wilgoci w glebie. Będzie to skutkowało spadkiem spodziewanych plonów i obniżeniem ich jakości. Susza jest przyczyną słabej kondycji wszystkich upraw rolniczych. Podczas niedoboru wody rośliny nie są w stanie pobierać z gleby składników pokarmowych.
Roślina przeprowadza szereg procesów metabolicznych mających uchronić ją przed negatywnymi skutkami suszy. Podstawowym procesem jest osmoregulacja, która utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową komórek. Regulacja ta jest możliwa dzięki gromadzeniu swoistych substancji osmoregulacyjnych, tzw. osmolitów. Wewnątrzkomórkowe nagromadzenie się tych składników zabezpiecza rośliny przed stresami, takimi jak susza, zasolenie i wysokie temperatury. Osmolity to małe, rozpuszczalne cząsteczki organiczne, wpływające korzystnie na stabilizację struktur komórkowych, bez ingerencji w centralny metabolizm komórki. Substancje osmoregulujące mogą być syntetyzowane lub pobrane z otoczenia. Takie substancje może roślinie dostarczyć również produkt MEGAFOL.
MEGAFOL zawiera cały szereg osmolitów organicznych takich jak aminokwasy, a szczególnie kwas glutaminowy oraz betainy (pochodne glicyny, proliny, kwasu γ-aminomasłowego oraz kwasu δ-amino walerianowego). Kwas glutaminowy wymusza otwarcie aparatów szparkowych rośliny niezależnie od czynników wewnętrznych i zewnętrznych natomiast betainy aktywnie zabezpieczają przed stresem osmotycznym, suszą, zasoleniem i wysoką temperaturą. Akumulacja betain sprzyja zatrzymywaniu wody w komórkach zabezpieczając je przed odwodnieniem.
Zastosowanie w preparacie MEGAFOL wyselekcjonowanych aminokwasów oraz betain skutkuje optymalnym zabezpieczeniem lub regeneracją podstawowych funkcji metabolicznych rośliny w warunkach stresu w tym również stresu związanego z suszą lub wysoką temperaturą.
Producent preparatu, firma Valagro dysponuje wynikami badań genetycznych dokumentujących korzystny wpływ MEGAFOL-u na rośliny w warunkach stresu. Oznaczono markery genowe takie jak: AT1G02930.1, AT3G13310.1, ATIG52690 i AT1G04220. Geny te są aktywowane pod wpływem czynników stresowych. Dzięki nim roślina radzi sobie z niekorzystnymi warunkami. Po oprysku MEGAFOL-em geny te aktywowane są kilkukrotnie silniej. Oprócz wspomnianych cech MEGAFOL-u minimalizujących stres rośliny powodowany suszą, wpływa również na wiele innych problemów rośliny jak np. uszkodzenia mechaniczne powodowane przez grad, mróz lub przymrozki, gdzie markery genowe AT4G10270 i AT4G33560 (biorące udział w regeneracji komórek po uszkodzeniach mechanicznych) po zastosowaniu MEGAFOL-u były aktywowane odpowiednio 62 i 18-krotnie. Proces regeneracji był do 62-krotnie szybszy po zastosowaniu MEGAFOL-u.
Zaleca się zastosowanie preparatu MEGAFOL w dawce 2,5 l/ha, w celu znacznego ograniczenia skutków stresu wywołanego brakiem wilgoci. MEGAFOL pomoże roślinie przetrwać długotrwały brak wody oraz utrzymać prawidłowy wzrost i rozwój. W przypadku utrzymujących się wysokich temperatur oraz braku opadów zabieg należy powtórzyć po 7 dniach. Zasadne jest również dodawanie do zabiegu nawozów dolistnych PLANTAFOL zawierających makro i mikroelementy. Pozwala to uzupełnić, wynikające z suszy, niedobory składników pokarmowych.
Aplikacje wykonane w ostatnich latach w różnych regionach kraju potwierdzają jego skuteczność oraz celowość stosowania . Zabiegi pozwoliły przetrwać bez większego uszczerbku okres suszy, a po niewielkich opadach deszczu rośliny traktowane MEGAFOL-em szybciej odzyskały tempo wzrostu. Obserwowano istotne różnice w porównaniu do plantacji nie traktowanych tym preparatem. Te efekty zauważone zostały przez samych stosujących preparat rolników. Rośliny traktowane MEGAFOL-em później weszły w okres owocowania, gdyż po okresie suszy nie zakończyły swojego wzrostu wydaniem niedorosłych, słabej jakości owoców. Rozwój rośliny był kontynuowany, a owoce osiągnęły większe rozmiary oraz było ich więcej.
Ponadto MEGAFOL stosowany łącznie z innymi produktami np. nawozami dzięki otwieraniu aparatów szparkowych powoduje szybsze ich wchłanianie, tym samym lepsze wykorzystanie i większy wpływ na plon.
- źródło: amagro.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.