Najbliższych 10 dni przyniesie nam spore anomalie temperatury powietrza – informuje twojapogoda.pl
Dotychczas w rozkładzie niżów i wyżów, czyli ośrodków barycznych, które decydują o aktualnej pogodzie, panował nad Europą spory rozgardiasz. Brak ich uporządkowania sprawiał, że aura nieustannie kaprysiła. Jesteśmy właśnie w trakcie dużych zmian, które sprawią, że wyże i niże zostaną uporządkowane.
Jednak ich klarowne rozlokowanie wcale nie oznacza, że temperatura będzie oscylowała w granicach normy wieloletniej, wręcz przeciwnie. Czekają nas jej anomalie i to miejscami naprawdę spore. Tym razem jednak na plus, bo pogodne wyże znajdą się nad południową Europą, a mokre niże nad północnymi regionami kontynentu.
Dziś o poranku ponownie zimno zrobiło się w całym kraju, choć na wschodzie dzięki chmurom jeszcze około zera. Ale chłód nocami w Europie trzyma się mocno. pic.twitter.com/SSRihM8ioz
— meteoprognoza.pl (@MeteoprognozaPL) 5 lutego 2019
Ośrodki te będą wspólnymi siłami ściągać nietypowo ciepłe powietrze znad Afryki, a tym samym pożegnamy zimę i powitamy przedwiośnie, które wielu z nas nazwie z pewnością pierwszymi powiewami wiosny, na które czekamy z utęsknieniem.
Od wtorku (5.02) z każdym kolejnym dniem będzie średnio o 1-2 stopnie cieplej. Szczególnie ciepło będzie między piątkiem (8.02) a przyszłym wtorkiem (12.02), gdy średnia temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej nawet o ponad 5 stopni.
Nasza ostatnia prognoza wskazuje, że na przełomie tego i przyszłego tygodnia temperatura maksymalna sięgnie w południowych regionach kraju nawet kilkunastu stopni, co oznacza, że średnia będzie nawet o ponad 8 stopni przekraczać normę. Mrozu nie będzie zarówno za dnia, jak i przez całą noc – podaje twojapogoda.pl
Jednak nie wszędzie będzie tak przyjemnie. Z wyjątkowo ciepłymi południowymi i wschodnimi regionami Stanów Zjednoczonych będą silnie kontrastować regiony zachodnie i północne oraz znaczne obszary Kanady, szczególnie zachodniej, gdzie średnia temperatura będzie nawet o 15 stopni niższa od normy.
- źródło: twojapogoda.pl
W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych temperatura powietrza spadła nawet do -48 stopni Celsjusza. Było zimniej niż w rejonach arktycznych. Przyczyniły się do tego zakłócenia w strukturze wiru polarnego.
Zmiany klimatu zdecydowanie przyspieszają. To, że mamy ekstrema związane z takimi chłodnymi dniami, nie świadczy o tym, że zmian klimatu nie ma - Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery. Tłumaczyła, że regiony z cieplejszym klimatem nie będą miały nieustającego lata, raczej doświadczą ekstremów z tym związanych.
Remiszewska-Michalak dodała, że paradoksalnie te chłodniejsze epizody mogą być coraz groźniejsze i coraz częściej będziemy mogli je obserwować.
Dość ciepło, ale wietrznie. Po dwóch pogodnych dniach wróci deszcz.https://t.co/5CwKJyIYoP
— TVN Meteo (@tvnmeteo) 4 lutego 2019
Obr.: Shutterstock/Ventusky.com pic.twitter.com/Opkw7w68Tn
- W ciągu ostatnich 10-20 lat lat doświadczyliśmy szeregu najwyższych temperatur globalnych i ekstremizacji niebezpiecznych zjawisk - opowiadała. Jednym z nich są właśnie napływy chłodnego powietrza z bieguna.
W okresie lata mamy fale upałów związane z prądem strumieniowym, który się przerywa i powoduje, że układy ciśnienia "zastygają" w miejscu.
- To pokazuje, że musimy być przygotowani i na te niskie temperatury, które nastąpią, i na te temperatury bardzo wysokie - podkreśliła Remiszewska-Michalak. Jako przykład podała Australię, która w ostatnich tygodniach zmaga się z falą rekordowych upałów. - Australia jak w soczewce pokazuje nam, jak bardzo musimy zadbać o to, żeby się dostosować - uzupełniła.
- źródło: tvnmeteo.tvn24.pl
Poniżej prezentujemy najniższe temperatury zanotowane przez stacje meteo serwisu agropogoda.pl 5 lutego 2019 roku do godziny 10:00:
- Stacja meteo Oława -10,0 stopnia C
- Stacja meteo Oleśnica -9,1 stopnia C
- Stacja meteo Krośnice -5,1 stopnia C
- Stacja meteo Wolsztyn -3,8 stopnia C
- Stacja meteo Lubawa -3,8 stopnia C
- Stacja meteo Korzybie -3,7 stopnia C
- Stacja meteo Skałowo -3,4 stopnia C
- Stacja meteo Skórzewo -3,2 stopnia C
- Stacja meteo Pniewy -3,0 stopnia C
- Stacja meteo Złotniki -2,8 stopnia C
- Stacja meteo Świniary -2,5 stopnia C
- Stacja meteo Sierosław -2,5 stopnia C
- Stacja meteo Rokietnica -2,5 stopnia C
- Stacja meteo Załęże Duże -1,7 stopnia C
- Stacja meteo Skierniewice -1,5 stopnia C
- Stacja meteo Szydłów -1,5 stopnia C
- Stacja meteo Kleczanów -1,4 stopnia C
- Stacja meteo Żdzary -1,4 stopnia C
- Stacja meteo Odrzywołek -1,4 stopnia C
- Stacja meteo Opatów -1,2 stopnia C
- Stacja meteo Wiązowna -1,1 stopnia C
- Stacja meteo Wola Żyrowska -1,0 stopnia C
- Stacja meteo Kopana -0,9 stopnia C
- Stacja meteo Sandomierz -0,8 stopnia C
- Stacja meteo Wysoczyn -0,7 stopnia C
- Stacja meteo Polanów -0,7 stopnia C