Producenci ziemniaków podczas cyklu uprawy borykają się z wieloma problemami, takimi jak zachwaszczenie plantacji, naloty szkodników, choroby-głównie grzybowe, ale także konieczność wykonania zabiegów po zbiorze- zabezpieczenie przed chorobami przechowalniczymi oraz kiełkowaniem bulw. Firma Arysta LifeScience posiada w swojej ofercie produkty, które są rozwiązaniem powyższych problemów. Poza preparatami do zwalczania agrofagów i utrzymywania wartości przechowalniczych Arysta LifeScience oferuje także biostymulatory.
Zwalczanie chwastów
W technologii zwalczania chwastów w uprawie ziemniaka zarejestrowane są graminicydy niszczące chwasty jednoliścienne jednoroczne i wieloletnie.
Targę Super 05 EC, Targę 10 EC i Select Super 120 EC należy stosować nalistnie:
- od fazy początku rozwoju pierwszych liści ziemniaka do fazy przed całkowitym zakryciem międzyrzędzi (BBCH 10-39), zanim chwasty zostaną całkowicie zakryte,
- po wzejściu chwastów jednoliścienne jednoroczne– faza 2 liści do końca fazy krzewienia (BBCH 12-29). Dawki: Targi Super 5 EC 1-1,25 l/ha, Targa 10 EC, Select Super 120 EC 0,8 l/ha.
- po wzejściu chwastów wieloletnich– perzu właściwego – faza 2–6 liści (BBCH 14-16) Dawki: Targa Super 5 EC 2,0-2,5 l/ha, Targa 10 EC, Select Super 2,0 l/ha
Zwalczanie chorób
Ochrona plantacji przed alternariozą
Chorobie tej sprzyjają wysokie temperatury powietrza, osłabienie roślin i wrażliwość niektórych odmian. Najczęściej pierwsze objawy chorobowe występują w 2 i 3 dekadzie czerwca. W tym okresie należy wykonać zabieg fungicydowy. Do zwalczania alternariozy zalecany jest preparat Fantic M WP. Zabieg tym fungicydem należy wykonać po pojawieniu się pierwszych objawów chorobowych na dolnych liściach. Dawka preparatu to 2,5 kg/ha.
Ochrona plantacji przed zarazą ziemniaka
O występowaniu zarazy ziemniaka na plantacji decydują nie tylko warunki atmosferyczne, ale także poprawność i terminowość zabiegów agrotechnicznych, przygotowanie sadzeniaków oraz odmiana i nawożenie.
W ochronie plantacji przed zarazą ziemniaka stosuje się trzy metody ochrony.
- Tradycyjna– pierwszy zabieg przeprowadza się na odmianach bardzo wczesnych i wczesnych w momencie zwierania międzyrzędzi. Na odmianach późniejszych zabieg wykonuje się, gdy na odmianach wczesnych wystąpi zaraza ziemniaka.
- Metoda intensywna– pierwszy zabieg przeprowadza się gdy rośliny ziemniaka osiągną 10-15 cm wysokości. Następne zabiegi co 7 dni– przy stosowaniu fungicydów kontaktowych, lub co 10 dni zabiegi fungicydami o działaniu wgłębnym i systemicznym.
- Metoda integrowana – to wykorzystanie komputerowych systemów wspomagania decyzji. Uwzględnia się między innymi monitoring pojawu zarazy, przebieg warunków atmosferycznych, wrażliwość odmiany, warunki środowiskowe.
Do ochrony plantacji ziemniaka Arysta LifeScience rekomenduje zarejestrowane fungicydy:
- o działaniu kontaktowym: Indofil 80 WP w dawce 2 kg/ha, Gwarant 500 SC 2 l/ha,
- o działaniu wgłębnym: Moximate 725 WG w dawce 2,5 kg/ha
- o działaniu systemicznym: Axidor w dawce 2,5 l/ha, Fantic M WP.
Kolejność zabiegów w metodzie tradycyjnej i intensywnej z wykorzystaniem preparatów Arysty LifeScience:
- Fantic M WP – zwalcza alternariozę i chroni przed zarazą ziemniaka, po 10 dniach
- Moximate 725 WG, lub w przypadku dużej presji zarazy ziemniaka (duża wilgotność powietrza, opady atmosferyczne) Axidor po 10 dniach
- Moximate 725 WG, po 10 dniach
- Fantic M WP, po 10 dniach
- Indofil 80 WP , po 7 dniach,
- Axidor, po 10 dniach,
- Moximate 725 WG po 10 dniach,
- Indofil 80 WP
- Desykacja
Przedstawiona powyżej sekwencja fungicydów, jest przykładowa. W praktyce, przy dużej presji zarazy ziemniaka i nieoczekiwanej zmianie warunków atmosferycznych (opady, duża wilgotność,) należy skrócić czas pomiędzy zabiegami do 7 dni i w miejsce fungicydu kontaktowego przemiennie stosować Moximate z Axidorem.
Zwalczanie stonki ziemniaczanej
Apacz 50 WG w dawce 40 g/ha, należy stosować w okresie masowego składania jaj i wylęgu larw stonki ziemniaczanej, od fazy pierwszych liści ziemniaka do fazy rozwoju kwiatostanu.
Cyperkill Max 500 EC, Cythrin 500 EC i Super Cyper 500 EC w dawce 0,06 l/ha, należy stosować na larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej, w fazie BBCH 10-51.
Biostymulacja
Asahi SL– biostymulator roślin polecany jest na plantacje ziemniaka dla lepszego rozwoju roślin ziemniaka (po przymrozkach, opadach gradu itd.) W normalnych warunkach stosowany jedno lub dwukrotnie w dawce 0,6 l/ha (od początków zwarcia międzyrzędzi do całkowitego ich zakrycia BBCH 31-39) w celu zwiększenia plonu handlowego (więcej bulw > 6 cm i 6-4 cm).
Regulacja wzrostu
Fazor 80 SG – środek z grupy regulatorów wzrostu o działaniu układowym, przeciwdziała kiełkowaniu bulw ziemniaka. Zabieg należy wykonać przed rozpoczęciem naturalnego zasychania roślin (gdy kilka dolnych liści zmienia barwę na żółtawą, pędy się pochylają, są zielone. Najczęściej wypada to 3-5 tygodni przed zbiorem. Nie należy Fazoru stosować na plantacjach nasiennych i takich z których chce się uzyskać bulwy do sadzenia.
Stop Kiełek 01 DP– środek z grupy regulatorów wzrostu stosowany w celu zapobiegania kiełkowaniu bulw przez okres 3-6 miesięcy. Proszkiem tym, opyla się bulwy w trakcie załadunku do przechowalni, przy pomocy wytrząsarki zamontowanej nad wyciągiem- ziemniaki konsumpcyjne.
Dawka 1kg na 1 tonę bulw.
Neo Stop 120 RTU– środek także z grupy regulatorów wzrostu, stosowany w celu zapobiegania kiełkowaniu bulw. Jest to preparat gotowy do użycia w postaci cieczy, przeznaczony do stosowania na przenośnikach taśmowych w czasie załadunku bulw do przechowalni. Dawka 150 ml preparatu na 1 tonę bulw.
Zaprawianie bulw
Fungazil 100 SL– to środek grzybobójczy do ochrony bulw sadzeniaków stosowany po zbiorze. Fungazil 100 SL zwalcza między innymi parcha srebrzystego, suchą zgniliznę. Aplikację preparatu w dawce 15 ml/100 kg bulw stosuje się wykorzystując technikę ULV. Środek stosuje się nad taśmociągiem.
- źródło: arysta.pl